Van online haat tot straatgeweld

Op 20 september escaleerde een protest in Den Haag tot extreem geweld. De waarschuwingssignalen waren zichtbaar: in de aanloop naar het protest zagen we bij JfP gewelddadige retoriek verspreiden op sociale media, van nicheforums tot mainstreamplatforms:

“Sla die gekken neer”… “Ik sla die linkse ratten in elkaar”
en nazi-leuzen als “Heil Hitler broeder!!”

Het recht om te protesteren is essentieel in elke democratie. Maar wanneer er openlijk wordt opgeroepen tot geweld, trekken dergelijke mobilisaties extremistische groeperingen aan en brengen ze de openbare veiligheid in gevaar… en misschien nog erger… ze versterken de reeds bestaande giftige polarisatie.

“Ik slaag die linkse ratten kapot”. Zagen we geweld aankomen? Ja.

Bij ons onderzoek naar manipulatie van de aankomende verkiezingen zagen we het risico op geweld duidelijk groter worden. De online oproepen tot extreem geweld circuleerden veelvuldig op niche en mainstream kanalen.

“Wegslaan die gekken”
“Ik slaag die linkse ratten kapot” en expliciete nazi-symboliek als “Heil Hitler broeder!!”

Natuurlijk is het recht op demonstratie een grondrecht en van groot belang in een gezonde democratie. Toch stelt de huidige tijd van extreme polarisatie ons voor lastige keuzes: wanneer oproepen tot geweld en haat openlijk circuleren, kan het toestaan van een betoging de openbare orde en veiligheid ernstig ondermijnen. En misschien nog gevaarlijker…het leidt tot nog meer polarisatie.

De online reacties rondom de Haagse demonstratie illustreren dit…we horen zelfs dat Antifa achter het geweld zou zitten…van de organisatie zelf .

Het is een zorgwekkende ontwikkeling die vraagt om wijsheid van overheden, media, maatschappelijke organisaties en ons allemaal. Laat u niet ophitsen. Blijf in gesprek.

Table of Contents

Read more articles

Screenshot 2025-10-29 at 09.10.42

Hoe worden verkiezingen in Europa beïnvloed?

Verkiezingen zijn een aantrekkelijk doelwit voor zowel buitenlandse als binnenlandse beïnvloeding en desinformatiecampagnes. Buitenlandse informatiemanipulatie en inmenging (FIMI) kunnen de integriteit van verkiezingen ondermijnen door publieke opinie te manipuleren, stemgedrag te beïnvloeden en het vertrouwen in het verkiezingsproces aan te tasten. Hier schrijven wij over in ons laatste rapport.
1761299134259

antidemocratisch gedrag of niet

Hier klopt iets niet! De Democratie Monitor bestempelt de weigering van Volt Nederland om met het Forum voor Democratie in debat te gaan ten onrechte als antidemocratisch. Niet het weigeren van debat holt de democratie uit, maar het legitimeren van actoren die norm-en-feitenerosie als strategie hanteren. Waarom vinden wij dat?

media post

JfP in the media

At JfP our mission is to investigate and uncover subversive threats to our democracies. We do this through multidisciplinary and multilayered research into anti-democratic actors, which we post in the form of detailed reports, investigations or news. However, we do not always post our findings and investigations. In some situations,